۱۳ آگوست روز جهانی چپ دستها – مشهورترین و موفق ترین چهره های جهانی را بشناسید

نسخه قابل چاپ

۱۳ اگوست هرسال ، روز جهانی افراد چپ دست هاست . به همین مناسبت تصمیم دارم تا شما را با مشهورترین و موفق ترین افراد اشنا کنم . در ادامه همراه با ای تی زیرون باشید .

در بسیاری از جوامع چپ دستی نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند محسوب می شده است و معمولا سعی می کردند کودکان را به راست دستی عادت دهند اما گذشت زمان و صفحات تاریخ نشان داده است چپ دست هایی در جهان بوده اند که به شهرت رسیده اند .

چپ دستی به معنای تمایل طبیعی افراد در استفاده از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون به ویژه نوشتن است. اکثر مردم جهان راست دست هستند و تنها یک درصد از مردم روی کره زمین توانایی استفاده از دست چپ و راست را به طور یکسان دارند. در سال ۱۹۷۶ نام گذاری روز جهانی چپ دست ها برابر با ۱۳ اوت به تصویب رسید.

 

دلیل نامگذاری و تصویب روز جهانی چپ دست

جالب است بدانید دلیل نامگذاری و تصویب این روز به اسم چپ دستان به خاطر اعتراض به این است که تمامی امکانات و ابزار ها برای راست دست ها طراحی شده و چپ دست ها مجبور به استفاده از وسایل راست دستان هستند . از صندلی های یک دسته، صندلی راننده در خودرو، میزهای پر کردن فرم در بانک ها و اداره ها بگیر تا تیغه قیچی !

 

علت چپ دستی چیست ؟

چپ دستی علت ژنتیکی و ارثی دارد که مربوط به فعالیت های مغزی از دوران جنینی و رشد می شود. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد اخیرا ژنی را کشف کرده اند که گمان می رود عامل بروز چپ دستی باشد. در افراد حاوی این ژن بخش راست مغز کار کنترل سرعت و زبان را به عهده دارد و بخش چپ مغز مسئول احساسات می باشد.در افراد راست دست که فاقد این ژن هستند وظیفه هر نیمکره مغز برعکس این می باشد.

روز جهانی چپ دستها
روز جهانی چپ دستها

از سوی دیگر تحقیقات نشان داده چپ دستان در رشته های ورزشی و هنری موفق تر هستند زیرا خلاقیت آنها بیشتر است و درک انتزاعلی گسترده تری دارند. چپ دستی اکتسابی نیست بلکه ژنتیکی است.

افراد مشهور چپ دست را بشناسید

 

لئوناردو داوینچی

نقاش، هنرمند، دانشمند، پزشک و همه فن حریف دوره رنسانس تمامی آثار هنری خود را با دست چپ خلق کرده است.

آلبرت انیشتین

یکی از مشهورترین پژوهشگران چپ دست تاریخ، این پروفسور ژولیده با کارهای تحقیقاتی خود انقلابی درباره فضا، زمان، علم فیزیک و علوم طبیعی مدرن برپا کرد.

نیچه

فیلسوف، شاعر و آهنگساز آلمانی در تاریخ تفکر جهان شهرت داشته است.

بتهوون

beethoven
beethoven

متولد۱۷۰ در شهر بن که آهنگسازی را از ۶ سالگی آموخت و عالم هنر را مبهوت خود کرد.

ناپلئون بناپارت

napelon
napelon

سیاستمدار باهوش و با تدبیر فرانسوی که در سایه فرمان ها و کاردانی او فرانسه از هرج و مرج نجات یافت. البته یکی از جنگجویان تاریخ اروپا نیز می باشد. سخنان قصار او معروف است.

رافائل نادال

Spain’s Rafael Nadal plays a return shot to Ukraine’s Alexandr Dolgopolov during their men's singles tennis match at Queen's tennis championship in London, Tuesday June 16, 2015. (AP Photo/Tim Ireland)
Spain’s Rafael Nadal plays a return shot to Ukraine’s Alexandr Dolgopolov during their men’s singles tennis match at Queen’s tennis championship in London, Tuesday June 16, 2015. (AP Photo/Tim Ireland)

تنیس باز مطرح اسپانیایی اگرچه راست دست است اما همیشه با دست چپ بازی می کند.

بیل گیتس

Bill-Gates
Bill-Gates

برای بسیاری از آمریکایی ها نماد غرور و افتخار است. عده ای معتقدند ذهنش از خلاقیت بالایی برخوردار است که به دلیل چپ دستی او می باشد و یکی از ثروتمندترین و کارآفرین ترین افراد جهان به شمار می رود.

در میان رئیسان جمهور آمریکا، فورد، رونالد ریگان، جورج بوش پدر، بیل کلینتون و باراک اوباما چپ دست بوده اند. لازم به ذکر است که امضاء اوباما از راست به چپ می باشد.

نظر شما درباره چپ دستها و روز جهانی چپ دستان چیست ؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ای تی زیرون  وکاربران درمیان بگذارید .

لینک کوتاه شده این مطلب : http://itzeroone.com/itzvvi
منبع ای تی زیرون

پیشنهاد سردبیر بیشتر از نویسنده

نظر بدهید

اولین در نظر دادن باشید !

هشدار برای
avatar
wpDiscuz